Odwiedziło nas

Dzisiaj9
ten miesiąc204
ogółem10807

17.03.2017 PROFILAKTYKA W "MARMOLADZIE"

spotkanie_marmolada_107Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu już po raz trzeci realizuje ogólnopolski program; "Szkoła Promująca Europejski Kodeks Walki z Rakiem". 17. marca na zaproszenie nauczycielki biologii Pani Danuty Szczygielskiej, Amazonki z Naszego Klubu wzięły udział w spotkaniu z zakresu profilaktyki zdrowia, którego celem było zwiększenie świadomości uczniów dot. zdrowia kobiety, promowanie profilaktyki nowotworowej i in. Nasze koleżanki skoncentrowały się na profilaktyce raka piersi, przedstawiły prezentację na temat działalności Naszego Klubu, uczyły samobadania piersi na fantomie, a także jedna z nich /Barbara Baryła/ informowała o swoim udziale w ogólnopolskiej akcji "Onkorejs". Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali materiały edukacyjne w postaci ulotek prozdrowotnych.

Więcej…

09.03.2017 WIZYTA MARSZAŁKA WOJWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

IMG_3583W dniu 9 marca br.w sali obrad sandomierskiego Ratusza wzięłyśmy udział w spotkaniu z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego - Adamem Jarubasem. Urząd Miejski reprezentowali Burmistrz - Marek Bronkowski oraz Pani Katarzyna Zioło.

Spotkanie dotyczyło przede wszystkim działalności naszego Klubu, a także profilaktyki raka piersi. Nasze Koleżanki miały okazję pochwalić się Marszałkowi swoimi osiągnięciami, talentami i in. Należy przyznać, że Pan A. Jarubas był pod wrażeniem tego co się dowiedział o nas, o naszych dokonaniach. Koleżanka Barbara Baryła jako jedyna z naszej grupy, we wrześniu br.będzie brała udział w "Onkorejsie". Miała więc możliwość przedstawić władzom założenia-program tego przedsięwzięcia, jak również poinformować o problemach z jakimi spotyka się podczas przygotowań. Najtrudniej bowiem jest pokonać sferę finansowania tego rejsu.

Więcej…

21.12.2016 Uroczyste otwarcie Poradni Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu

poradnia_onkologiczna_101Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu to kolejna lecznica, w której Świętokrzyskie Centrum Onkologii uruchamia punkt konsultacyjny. Mieszkańcy powiatu sandomierskiego będą mieli możliwość skonsultowania się z doświadczonym onkologiem bez konieczności wyjeżdżania do Kielc, które oddalone są od Sandomierza o niemal 100 kilometrów.  W oficjalnym otwarciu filii ŚCO oraz rozmowach o perspektywach rozwoju sandomierskiego szpitala w środę, 21 grudnia, dyskutowali: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź, a także dyrektor szpitala Janusz Sikorski, burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski oraz starosta powiatu sandomierskiego Stanisław Masternak.

Więcej…

09.12.2016 - SPOTKANIE OPŁATKOWE

oplatek_2016Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas radosny, w którym spotykamy się z rodziną, dzielimy się opłatkiem i kolędujemy. My Amazonki też jesteśmy jedną wielką rodziną. Dlatego co roku spotykamy się na Wigilię, aby podzielić się opłatkiem między sobą, jak i z naszymi przyjaciółmi, darczyńcami i osobami wspierającymi działalność naszego klubu.
Wiele pięknych życzeń i ciepłych słów zostało nam przekazanych od zaproszonych gości.Tradycyjne potrawy wigilijne, kolędowanie, piękne kwiaty - poinsecje (sponsorowane jak zwykle przez Panią Annę Świerkulę) - pozwoliły nam spędzić ten wieczór bardzo mile i uroczyście. Na koniec wieczerzy mieliśmy miłą niespodziankę. Chór katedralny pod kierunkiem siostry Marioli Konopki zaszczycił nas swoją obecnością, śpiewając kolędy.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC W REALIZACJI NASZYCH CELÓW STATUTOWYCH, ŻYCZYMY ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W NADCHODZĄCYM 2017 ROKU.

Więcej…

OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Poniżej załączone są zdjęcia ozdób i stroików świątecznych wykonanych przez Nasze Koleżanki : Barbarę Baryłę i Zofię Makowską.

IMG_2743

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wiązanki okolicznościowe, bukiety, wiązki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

 

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.