Odwiedziło nas

Dzisiaj1
Ten miesiąc122
Ogółem13160

ONKOREJS GRANICAMI POLSKI I ONKOREJS DO KARLSKRONY (SZWECJA)

PY Z NAMI NA FALI YCIA !!! "FUNDACJA ONKOREJS - WYBIERAM YCIE" jest autorem dwch projektw skierowanych do osb chorych onkologicznie i ich bliskich.Pierwszy z nich to : "ONKOREJS GRANICAMI POLSKI", ktry odbdzie si w dniach 25.06 - 01.07.2017 r. m.in. na trasie: Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgw - ok. 90 km. W marszu tym bd uczestniczy Nasze Amazonki: Barbara Barya, Teresa Jopek i Ewa Wgrzyn. Drugi projekt to; "ONKOREJS DO KARLSKRONY" (Szwecja) tj. penomorski rejs na "Zawiszy Czarnym", ktry odbdzie si w dniach 09 - 16 wrzenia 2017 r. a bierze w nim udzia Nasza Koleanka Barbara Barya. Obydwa projekty powstay po to, aby aktywizowa osoby chore i pokaza im, e rak to nie wyrok. Kady moe mie marzenia i spenia je. Naley nagania wag bada profilaktycznych. Projekty te zdejmuj stygmat choroby miertelnej jakim jest ona obciona. Udzia w tych projektach pozwoli na integracj osb chorych i zdrowych, a dziki temu bardziej je zaktywizuje i pozwoli zwikszy zaangaowanie w ycie spoeczne, rodzinne i zawodowe. Takie przedsiwzicia zazwyczaj zawsze s sponsorowane. Tym razem dobr wol wykazao "Uzdrowisko Busko - Zdrj" S.A. i wsparo nas finansowo, za co serdecznie dzikujemy.

busko_zdroj

logoubzramka

07.05.2017 Akcja Profilaktyczna w Samborcu

IMG_3010Podczas Jubileuszowego XXX Wojewdzkiego wita Kwitncej Jaboni w Samborcu nie mogo zabrakn "stoiska" Sandomierskich Amazonek. Nasze koleanki promoway tam profilaktyk nowotworow, rozdaway prozdrowotne ulotki, a take uczyy chtnych samobadania piersi na fantomie.

Więcej…

20 - 24.04.2017 WARSZTATY TERAPEUTYCZNE

bukowina_2017_002Przez pi dni przebywaymy na warsztatach terapeutycznych w Bukowinie Tatrzaskiej,ktra przywitaa nas w zimowej szacie. Widoki byy pikne (vide foto), ale wszystkie nasze plany dot. "spacerw" po grach okazay si nierealne przy takiej aurze. Tak wic wikszo czasu spdziymy w basenach termalnych z mineralizowan wod lecznicz /rehabilitacja, aerobik/. Jednego dnia wybraymy si do rwnie "biaego" Zakopanego, ktre piknie prezentowao si w blasku soca z wysokoci Gubawki. Oglnie wyjazd w gry by bardzo udany, humory nam dopisyway, apetyty rwnie. Nadmieni naley, e zadanie wspfinansowane byo przez Urzd Miejski w Sandomierzu, za co serdecznie dzikujemy. Wyjazd ten przyczyni si do poprawienia sprawnoci psychicznej i fizycznej Amazonek.

Więcej…

17.03.2017 PROFILAKTYKA W "MARMOLADZIE"

spotkanie_marmolada_107Zesp Szk Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu ju po raz trzeci realizuje oglnopolski program; "Szkoa Promujca Europejski Kodeks Walki z Rakiem". 17. marca na zaproszenie nauczycielki biologii Pani Danuty Szczygielskiej, Amazonki z Naszego Klubu wziy udzia w spotkaniu z zakresu profilaktyki zdrowia, ktrego celem byo zwikszenie wiadomoci uczniw dot. zdrowia kobiety, promowanie profilaktyki nowotworowej i in. Nasze koleanki skoncentroway si na profilaktyce raka piersi, przedstawiy prezentacj na temat dziaalnoci Naszego Klubu, uczyy samobadania piersi na fantomie, a take jedna z nich /Barbara Barya/ informowaa o swoim udziale w oglnopolskiej akcji "Onkorejs". Na zakoczenie spotkania uczniowie otrzymali materiay edukacyjne w postaci ulotek prozdrowotnych.

Więcej…

09.03.2017 WIZYTA MARSZAŁKA WOJWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

IMG_3583W dniu 9 marca br.w sali obrad sandomierskiego Ratusza wzięłyśmy udział w spotkaniu z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego - Adamem Jarubasem. Urząd Miejski reprezentowali Burmistrz - Marek Bronkowski oraz Pani Katarzyna Zioło.

Spotkanie dotyczyło przede wszystkim działalności naszego Klubu, a także profilaktyki raka piersi. Nasze Koleżanki miały okazję pochwalić się Marszałkowi swoimi osiągnięciami, talentami i in. Należy przyznać, że Pan A. Jarubas był pod wrażeniem tego co się dowiedział o nas, o naszych dokonaniach. Koleżanka Barbara Baryła jako jedyna z naszej grupy, we wrześniu br.będzie brała udział w "Onkorejsie". Miała więc możliwość przedstawić władzom założenia-program tego przedsięwzięcia, jak również poinformować o problemach z jakimi spotyka się podczas przygotowań. Najtrudniej bowiem jest pokonać sferę finansowania tego rejsu.

Więcej…

poradnia_onkologiczna_101Szpital Specjalistyczny Ducha witego w Sandomierzu to kolejna lecznica, w ktrej witokrzyskie Centrum Onkologii uruchamia punkt konsultacyjny. Mieszkacy powiatu sandomierskiego bd mieli moliwo skonsultowania si z dowiadczonym onkologiem bez koniecznoci wyjedania do Kielc, ktre oddalone s od Sandomierza o niemal 100 kilometrw.  W oficjalnym otwarciu filii CO oraz rozmowach o perspektywach rozwoju sandomierskiego szpitala w rod, 21 grudnia, dyskutowali: marszaek wojewdztwa witokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor CO prof. Stanisaw Gd, a take dyrektor szpitala Janusz Sikorski, burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski oraz starosta powiatu sandomierskiego Stanisaw Masternak.

Więcej…

oplatek_2016wita Boego Narodzenia to czas szczeglny, czas radosny, w ktrym spotykamy si z rodzin, dzielimy si opatkiem i koldujemy. My Amazonki te jestemy jedn wielk rodzin. Dlatego co roku spotykamy si na Wigili, aby podzieli si opatkiem midzy sob, jak i z naszymi przyjacimi, darczycami i osobami wspierajcymi dziaalno naszego klubu.
Wiele piknych ycze i ciepych sw zostao nam przekazanych od zaproszonych goci.Tradycyjne potrawy wigilijne, koldowanie, pikne kwiaty - poinsecje (sponsorowane jak zwykle przez Pani Ann wierkul) - pozwoliy nam spdzi ten wieczr bardzo mile i uroczycie. Na koniec wieczerzy mielimy mi niespodziank. Chr katedralny pod kierunkiem siostry Marioli Konopki zaszczyci nas swoj obecnoci, piewajc koldy.

DZIKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC W REALIZACJI NASZYCH CELW STATUTOWYCH, YCZYMY ZDROWYCH, WESOYCH WIT BOEGO NARODZENIA ORAZ WSZELKIEJ POMYLNOCI W NADCHODZCYM 2017 ROKU.

Więcej…

Poniej zaczone s zdjcia ozdb i stroikw witecznych wykonanych przez Nasze Koleanki : Barbar Bary i Zofi Makowsk.

IMG_2743

Więcej…

5,8 i 18.10.2016 AKCJA PROFILAKTYCZNA W COLLEGIUM GOSTOMIANUM

FOT1203Z inicjatywy nauczycielki Collegium Gostomianum w Sandomierzu - Pani B. Sobieraj wziymy udzia w akcji profilaktycznej raka piersi.Byymy tam zapraszane trzykrotnie.Byy to spotkania z modzie teje szkoy, ktra wykazywaa zainteresowanie t tematyk. Przedstawiymy prezentacj dot. celw i potrzeb dziaania naszego klubu oraz profilaktyki raka piersi. Uczyymy dziewczta samobadania piersi na fantomie. Spotkanie miao wany charakter edukacyjny, podnoszcy wiadomo zdrowotn w zakresie chorb nowotworowych u kobiet.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.