Odwiedziło nas

Dzisiaj9
ten miesiąc204
ogółem10807

5,8 i 18.10.2016 AKCJA PROFILAKTYCZNA W COLLEGIUM GOSTOMIANUM

FOT1203Z inicjatywy nauczycielki Collegium Gostomianum w Sandomierzu - Pani B. Sobieraj wzięłyśmy udział w akcji profilaktycznej raka piersi.Byłyśmy tam zapraszane trzykrotnie.Były to spotkania z młodzieżą tejże szkoły, która wykazywała zainteresowanie tą tematyką. Przedstawiłyśmy prezentację dot. celów i potrzeb działania naszego klubu oraz profilaktyki raka piersi. Uczyłyśmy dziewczęta samobadania piersi na fantomie. Spotkanie miało ważny charakter edukacyjny, podnoszący świadomość zdrowotną w zakresie chorób nowotworowych u kobiet.

Więcej…

29.11.2016 OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA

15219994_1747830145541200_4337338085775954624_nW dniu 29.XI.2016 r. w Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się Konferencja pn. "Porozmawiajmy - kobieta w zaawansowanym stadium raka piersi". Nasz Klub otrzymał dwa zaproszenia, a reprezentowały nas Prezes - Grażyna Rękas i Wiceprezes - Ewa Węgrzyn. W konferencji uczestniczyła również Małgorzata Bażant - "Amazonka"- która już była członkinią Naszego Klubu, tymczasowo nie jest, ale obiecuje, że na pewno będzie. Małgosiu czekamy.
Celem konferencji było przybliżenie uczestnikom oraz ogółowi społeczeństwa, z jakimi problemami zmagają się kobiety chore na uogólnioną chorobę nowotworową piersi, a także przekazać kobietom niezbędną wiedzę oraz dodać im siły i odwagi w budowaniu własnej wartości po przebytej chorobie.

Więcej…

30.09.-01.10.2016 XIX PIELGRZYMKA AMAZONEK NA JASNĄ GÓRĘ

czestochowa_2016_103Już po raz 19.na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się ogólnopolska pielgrzymka kobiet po chorobie nowotworowej piersi. Tym razem dla sandomierskich Amazonek była to 2-dniowa wyprawa z noclegiem w częstochowskim hotelu. Pierwszego dnia byłyśmy w Filharmonii Częstochowskiej na koncercie dla Amazonek zorganizowanym przez częstochowskie koleżanki. Na pielgrzymkę wybrał się z nami ksiądz Tadeusz Pawłowski - jako nasz opiekun duchowy, a także nasi bliscy i przyjaciele. Przyjechały tam Amazonki z całego kraju (ok. 10 tys.?), a także z Czech i Niemiec. U szczytu Jasnej Góry był "las słoneczników", a my dodatkowo miałyśmy fikuśnie zawiązane różowe szaliki /vide foto/. Gościem specjalnym uczestniczącym we Mszy Św. była Pierwsza Dama - Pani Agata Kornhauser-Duda. Mszę celebrował ksiądz biskup Antoni Długosz, który tradycyjnie na zakończenie dał koncert śpiewając i tańcząc. Przy pięknej słonecznej pogodzie, w ciszy i skupieniu modliłyśmy się o zdrowie swoje i naszych najbliższych.

Więcej…

17.09.2016 MARSZ PIER[w]SI W SANDOMIERZU

marsz_2016_100Już po raz trzeci Marsz Pier[w]si w Sandomierzu przy pięknej słonecznej pogodzie przeszedł wokół Rynku Starego Miasta (trzy razy !!!). Współorganizatorem marszu był Urząd Miejski z Burmistrzem Miasta Sandomierza na czele. Był to wesoły i kolorowy pochód, uśmiechnięte uczestniczki przystrojone w różowe szaliki i słoneczniki, prowadziła Sandomierska Orkiestra Dęta. Głównym celem marszu jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet po mastektomii oraz zachęcanie do badań profilaktycznych i samobadania piersi.Do marszu włączył się Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu - dziewczęta m.in. odczytały wierszowaną odezwę dotyczącą roli badań profilaktycznych. W marszu uczestniczyły m.in. koleżanki z Kielc, Ostrowca Św., Sędziszowa. Nie zabrakło również rodzin, przyjaciół, sympatyków...

Więcej…

08 - 11.09.2016 II ŚWIĘTOKRZYSKA SPARTAKIADA AMAZONEK

IMG_2497Przez cztery dni w Sędziszowie trwała II Świętokrzyska Spartakiada Amazonek połączona z Jubileuszem V - lecia tamtejszego Klubu, a także z Marszem Życia i Nadziei. Program imprezy był bardzo ciekawy i urozmaicony. Organizatorzy zapewnili:rozgrywki sportowe, badania profilaktyczne, konsultacje z psychologiem, dietetykiem, chirurgiem, ginekologiem, chemioterapeutą, a wszystko zakończone piknikiem dla mieszkańców. W Spartakiadzie wzięły udział drużyny ze wszystkich klubów w województwie. Nas reprezentowały; Grażyna Rękas, Ewa Węgrzyn, Barbara Baryła oraz Justyna Dobroch. Rywalizowały tam w następujących dyscyplinach: strzelanie z łuku, rzut do tarczy, dwa rodzaje sztafety, a także podawanie piłki nad głową. I właśnie w tej dyscyplinie zdobyły I miejsce, natomiast w kwalifikacji ogólnej - IV. Najważniejsza jednak jest wola walki, jak również integracja z mieszkańcami.

Więcej…

04.09.2016 AKCJA CHARYTATYWNA

W sobotę, już po raz drugi Sandomierzanie - Przyjaciele, na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu - zorganizowali koncert charytatywny - "POMOŻEMY GOSI BAŻANT". Celem tej akcji było zebranie funduszy na leczenie onkologiczne Małgorzaty Bażant - córki naszej Koleżanki Amazonki - Ireny Stąpór.I tym razem nasz Klub aktywnie przyłączył się do akcji. Miałyśmy ustawione stoisko z materiałami - ulotkami dot. profilaktyki raka piersi. W programie koncertu było m.in: aukcja charytatywna - licytacja, parada motocykli, pokaz paralotniarzy, karateków,tańca towarzyskiego, atrakcje dla dzieci i in.Piękne wrześniowe słońce oraz ciekawe wydarzenia wokół i na scenie, a przede wszystkim ludzie dobrego serca - pozwolili Małgosi choć przez jeden dzień zapomnieć o chorobie.

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wiązanki okolicznościowe, bukiety, wiązki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

 

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.