Odwiedziło nas

Dzisiaj1
Ten miesiąc115
Ogółem13479

09.03.2017 WIZYTA MARSZAŁKA WOJWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

IMG_3583W dniu 9 marca br.w sali obrad sandomierskiego Ratusza wzięłyśmy udział w spotkaniu z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego - Adamem Jarubasem. Urząd Miejski reprezentowali Burmistrz - Marek Bronkowski oraz Pani Katarzyna Zioło.

Spotkanie dotyczyło przede wszystkim działalności naszego Klubu, a także profilaktyki raka piersi. Nasze Koleżanki miały okazję pochwalić się Marszałkowi swoimi osiągnięciami, talentami i in. Należy przyznać, że Pan A. Jarubas był pod wrażeniem tego co się dowiedział o nas, o naszych dokonaniach. Koleżanka Barbara Baryła jako jedyna z naszej grupy, we wrześniu br.będzie brała udział w "Onkorejsie". Miała więc możliwość przedstawić władzom założenia-program tego przedsięwzięcia, jak również poinformować o problemach z jakimi spotyka się podczas przygotowań. Najtrudniej bowiem jest pokonać sferę finansowania tego rejsu.

Więcej…

poradnia_onkologiczna_101Szpital Specjalistyczny Ducha witego w Sandomierzu to kolejna lecznica, w ktrej witokrzyskie Centrum Onkologii uruchamia punkt konsultacyjny. Mieszkacy powiatu sandomierskiego bd mieli moliwo skonsultowania si z dowiadczonym onkologiem bez koniecznoci wyjedania do Kielc, ktre oddalone s od Sandomierza o niemal 100 kilometrw.  W oficjalnym otwarciu filii CO oraz rozmowach o perspektywach rozwoju sandomierskiego szpitala w rod, 21 grudnia, dyskutowali: marszaek wojewdztwa witokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor CO prof. Stanisaw Gd, a take dyrektor szpitala Janusz Sikorski, burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski oraz starosta powiatu sandomierskiego Stanisaw Masternak.

Więcej…

oplatek_2016wita Boego Narodzenia to czas szczeglny, czas radosny, w ktrym spotykamy si z rodzin, dzielimy si opatkiem i koldujemy. My Amazonki te jestemy jedn wielk rodzin. Dlatego co roku spotykamy si na Wigili, aby podzieli si opatkiem midzy sob, jak i z naszymi przyjacimi, darczycami i osobami wspierajcymi dziaalno naszego klubu.
Wiele piknych ycze i ciepych sw zostao nam przekazanych od zaproszonych goci.Tradycyjne potrawy wigilijne, koldowanie, pikne kwiaty - poinsecje (sponsorowane jak zwykle przez Pani Ann wierkul) - pozwoliy nam spdzi ten wieczr bardzo mile i uroczycie. Na koniec wieczerzy mielimy mi niespodziank. Chr katedralny pod kierunkiem siostry Marioli Konopki zaszczyci nas swoj obecnoci, piewajc koldy.

DZIKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC W REALIZACJI NASZYCH CELW STATUTOWYCH, YCZYMY ZDROWYCH, WESOYCH WIT BOEGO NARODZENIA ORAZ WSZELKIEJ POMYLNOCI W NADCHODZCYM 2017 ROKU.

Więcej…

Poniej zaczone s zdjcia ozdb i stroikw witecznych wykonanych przez Nasze Koleanki : Barbar Bary i Zofi Makowsk.

IMG_2743

Więcej…

5,8 i 18.10.2016 AKCJA PROFILAKTYCZNA W COLLEGIUM GOSTOMIANUM

FOT1203Z inicjatywy nauczycielki Collegium Gostomianum w Sandomierzu - Pani B. Sobieraj wziymy udzia w akcji profilaktycznej raka piersi.Byymy tam zapraszane trzykrotnie.Byy to spotkania z modzie teje szkoy, ktra wykazywaa zainteresowanie t tematyk. Przedstawiymy prezentacj dot. celw i potrzeb dziaania naszego klubu oraz profilaktyki raka piersi. Uczyymy dziewczta samobadania piersi na fantomie. Spotkanie miao wany charakter edukacyjny, podnoszcy wiadomo zdrowotn w zakresie chorb nowotworowych u kobiet.

Więcej…

15219994_1747830145541200_4337338085775954624_nW dniu 29.XI.2016 r. w Centrum Onkologii w Warszawie odbya si Konferencja pn. "Porozmawiajmy - kobieta w zaawansowanym stadium raka piersi". Nasz Klub otrzyma dwa zaproszenia, a reprezentoway nas Prezes - Grayna Rkas i Wiceprezes - Ewa Wgrzyn. W konferencji uczestniczya rwnie Magorzata Baant - "Amazonka"- ktra ju bya czonkini Naszego Klubu, tymczasowo nie jest, ale obiecuje, e na pewno bdzie. Magosiu czekamy.
Celem konferencji byo przyblienie uczestnikom oraz ogowi spoeczestwa, z jakimi problemami zmagaj si kobiety chore na uoglnion chorob nowotworow piersi, a take przekaza kobietom niezbdn wiedz oraz doda im siy i odwagi w budowaniu wasnej wartoci po przebytej chorobie.

Więcej…

czestochowa_2016_103Ju po raz 19.na Jasnej Grze w Czstochowie odbya si oglnopolska pielgrzymka kobiet po chorobie nowotworowej piersi. Tym razem dla sandomierskich Amazonek bya to 2-dniowa wyprawa z noclegiem w czstochowskim hotelu. Pierwszego dnia byymy w Filharmonii Czstochowskiej na koncercie dla Amazonek zorganizowanym przez czstochowskie koleanki. Na pielgrzymk wybra si z nami ksidz Tadeusz Pawowski - jako nasz opiekun duchowy, a take nasi bliscy i przyjaciele. Przyjechay tam Amazonki z caego kraju (ok. 10 tys.?), a take z Czech i Niemiec. U szczytu Jasnej Gry by "las sonecznikw", a my dodatkowo miaymy fikunie zawizane rowe szaliki /vide foto/. Gociem specjalnym uczestniczcym we Mszy w. bya Pierwsza Dama - Pani Agata Kornhauser-Duda. Msz celebrowa ksidz biskup Antoni Dugosz, ktry tradycyjnie na zakoczenie da koncert piewajc i taczc. Przy piknej sonecznej pogodzie, w ciszy i skupieniu modliymy si o zdrowie swoje i naszych najbliszych.

Więcej…

17.09.2016 MARSZ PIER[w]SI W SANDOMIERZU

marsz_2016_100Ju po raz trzeci Marsz Pier[w]si w Sandomierzu przy piknej sonecznej pogodzie przeszed wok Rynku Starego Miasta (trzy razy !!!). Wsporganizatorem marszu by Urzd Miejski z Burmistrzem Miasta Sandomierza na czele. By to wesoy i kolorowy pochd, umiechnite uczestniczki przystrojone w rowe szaliki i soneczniki, prowadzia Sandomierska Orkiestra Dta. Gwnym celem marszu jest zwrcenie uwagi na problemy kobiet po mastektomii oraz zachcanie do bada profilaktycznych i samobadania piersi.Do marszu wczy si Zesp Szk Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu - dziewczta m.in. odczytay wierszowan odezw dotyczc roli bada profilaktycznych. W marszu uczestniczyy m.in. koleanki z Kielc, Ostrowca w., Sdziszowa. Nie zabrako rwnie rodzin, przyjaci, sympatykw...

Więcej…

IMG_2497Przez cztery dni w Sdziszowie trwaa II witokrzyska Spartakiada Amazonek poczona z Jubileuszem V - lecia tamtejszego Klubu, a take z Marszem ycia i Nadziei. Program imprezy by bardzo ciekawy i urozmaicony. Organizatorzy zapewnili:rozgrywki sportowe, badania profilaktyczne, konsultacje z psychologiem, dietetykiem, chirurgiem, ginekologiem, chemioterapeut, a wszystko zakoczone piknikiem dla mieszkacw. W Spartakiadzie wziy udzia druyny ze wszystkich klubw w wojewdztwie. Nas reprezentoway; Grayna Rkas, Ewa Wgrzyn, Barbara Barya oraz Justyna Dobroch. Rywalizoway tam w nastpujcych dyscyplinach: strzelanie z uku, rzut do tarczy, dwa rodzaje sztafety, a take podawanie piki nad gow. I wanie w tej dyscyplinie zdobyy I miejsce, natomiast w kwalifikacji oglnej - IV. Najwaniejsza jednak jest wola walki, jak rwnie integracja z mieszkacami.

Więcej…

04.09.2016 AKCJA CHARYTATYWNA

W sobot, ju po raz drugi Sandomierzanie - Przyjaciele, na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu - zorganizowali koncert charytatywny - "POMOEMY GOSI BAANT". Celem tej akcji byo zebranie funduszy na leczenie onkologiczne Magorzaty Baant - crki naszej Koleanki Amazonki - Ireny Stpr.I tym razem nasz Klub aktywnie przyczy si do akcji. Miaymy ustawione stoisko z materiaami - ulotkami dot. profilaktyki raka piersi. W programie koncertu byo m.in: aukcja charytatywna - licytacja, parada motocykli, pokaz paralotniarzy, karatekw,taca towarzyskiego, atrakcje dla dzieci i in.Pikne wrzeniowe soce oraz ciekawe wydarzenia wok i na scenie, a przede wszystkim ludzie dobrego serca - pozwolili Magosi cho przez jeden dzie zapomnie o chorobie.

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.