Odwiedziło nas

Dzisiaj1
Ten miesiąc122
Ogółem13160

17.09.2016 MARSZ PIER[w]SI W SANDOMIERZU

marsz_2016_100Ju po raz trzeci Marsz Pier[w]si w Sandomierzu przy piknej sonecznej pogodzie przeszed wok Rynku Starego Miasta (trzy razy !!!). Wsporganizatorem marszu by Urzd Miejski z Burmistrzem Miasta Sandomierza na czele. By to wesoy i kolorowy pochd, umiechnite uczestniczki przystrojone w rowe szaliki i soneczniki, prowadzia Sandomierska Orkiestra Dta. Gwnym celem marszu jest zwrcenie uwagi na problemy kobiet po mastektomii oraz zachcanie do bada profilaktycznych i samobadania piersi.Do marszu wczy si Zesp Szk Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu - dziewczta m.in. odczytay wierszowan odezw dotyczc roli bada profilaktycznych. W marszu uczestniczyy m.in. koleanki z Kielc, Ostrowca w., Sdziszowa. Nie zabrako rwnie rodzin, przyjaci, sympatykw...

Więcej…

IMG_2497Przez cztery dni w Sdziszowie trwaa II witokrzyska Spartakiada Amazonek poczona z Jubileuszem V - lecia tamtejszego Klubu, a take z Marszem ycia i Nadziei. Program imprezy by bardzo ciekawy i urozmaicony. Organizatorzy zapewnili:rozgrywki sportowe, badania profilaktyczne, konsultacje z psychologiem, dietetykiem, chirurgiem, ginekologiem, chemioterapeut, a wszystko zakoczone piknikiem dla mieszkacw. W Spartakiadzie wziy udzia druyny ze wszystkich klubw w wojewdztwie. Nas reprezentoway; Grayna Rkas, Ewa Wgrzyn, Barbara Barya oraz Justyna Dobroch. Rywalizoway tam w nastpujcych dyscyplinach: strzelanie z uku, rzut do tarczy, dwa rodzaje sztafety, a take podawanie piki nad gow. I wanie w tej dyscyplinie zdobyy I miejsce, natomiast w kwalifikacji oglnej - IV. Najwaniejsza jednak jest wola walki, jak rwnie integracja z mieszkacami.

Więcej…

04.09.2016 AKCJA CHARYTATYWNA

W sobot, ju po raz drugi Sandomierzanie - Przyjaciele, na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu - zorganizowali koncert charytatywny - "POMOEMY GOSI BAANT". Celem tej akcji byo zebranie funduszy na leczenie onkologiczne Magorzaty Baant - crki naszej Koleanki Amazonki - Ireny Stpr.I tym razem nasz Klub aktywnie przyczy si do akcji. Miaymy ustawione stoisko z materiaami - ulotkami dot. profilaktyki raka piersi. W programie koncertu byo m.in: aukcja charytatywna - licytacja, parada motocykli, pokaz paralotniarzy, karatekw,taca towarzyskiego, atrakcje dla dzieci i in.Pikne wrzeniowe soce oraz ciekawe wydarzenia wok i na scenie, a przede wszystkim ludzie dobrego serca - pozwolili Magosi cho przez jeden dzie zapomnie o chorobie.

W sobot na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odby si "FESTIWAL ORGANIZACJI POZARZDOWYCH ORAZ PIKNIK RODZINNY". Bya to okazja do zaprezentowania organizacji pozarzdowych dziaajcych na terenie miasta. Na rynku stany stoiska, przy ktrych mona byo uzyska wiele informacji na temat dziaalnoci danej organizacji, ktre wspieraj i realizuj zadania zwizane z potrzebami spoeczestwa. Nie mogo wic zabrakn tam stoiska naszego klubu, ktre byo "obsugiwane" przez najbardziej aktywne koleanki.

Na wniosek Zarzdu Filii w Sandomierzu pozytywnie zaopiniowanego przez Klub macierzystyw Kielcach zosta wrczony Rubinowy uk dla koleanki HELENY SENDROWICZ.

Za owocn dziaalno na rzecz swojego Klubu i miejscowego rodowiska kobiet dotknitych rakiem piersi.

Wrczenia dokonaa czonkini Kapituy Honorowej Odznaki Czesawa Witek oraz:

Grayna Rkas - Prezes Zarzdu Filii

Zofia Sobczyk - Prezes Honorowy Filii

Zofia Wrzosek - Sekretarz

Zofia Kiliaczyk jedna z inicjatorek zaoenia Fili w Sandomierzu.

06 - 11.06.2016 WARSZTATY TERAPEUTYCZNE

IMG_2026Niemal cay tydzie uczestniczyymy w warsztatach terapeutycznych "Nie tylko leki lecz", ktre odbyway si w Centrum Psychoonkologii UNICORN w Krakowie. Caodzienne zajcia byy bardzo intensywne i zrnicowane: psycholog, lekarz onkolog, dietetyk, zajcia ruchowe: nordic walking, stretching, muzykoterapia, a nawet nauka taca brzucha i warsztaty wizau.Jeden z wieczorw spdziymy przy ognisku.Nastpny to spotkanie powicone 20. rocznicy mierci znakomitego reysera Krzysztofa Kielowskiego, ktre organizowaa m.in. Pani Barbara Stuhr, a take krytyk filmowy Pani Maria Malatyska/vide foto/. Miaymy rwnie wyjcie do Teatru "Bagatela" na komedi kryminaln "Carmen.Bella Donna" - austriackiego autora Stefana Vogla. A na zakoczenie pobytu byymy w Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego na koncercie - IX Symfonia Ludwiga Van Beethovena z pikn "Od Do Radoci" - Friedricha Schillera. Dozna duchowych i estetycznych byo bez liku. Chtnie powtrzyybymy taki wyjazd.Realizacja tego przedsiwzicia - warsztatw bya moliwa dziki dotacji Urzdu Miejskiego w Sandomierzu, Starostwa Powiatowego w Sandomierzu oraz Urzdu Gminy w Obrazowie,za co serdecznie dzikujemy.

Więcej…

04.06.2016 AKCJA PROFILAKTYCZNA

IMG_1765Z inicjatywy Urzdu Miejskiego w Sandomierzu oraz naszego Klubu, w Sandomierskim Ratuszu odbya si prelekcja - dr Artura Bociana - chirurga onkologa ze witokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Celem wykadu byo pogbienie wiedzy na temat raka piersi - sposobw leczenia oraz rekonstrukcji po mastektomii. W spotkaniu uczestniczy rwnie zaprzyjaniony nam doktor Krzysztof Warzocha - z Sandomierskiego Szpitala , a take zaproszeni mieszkacy miasta.Po spotkaniu w Ratuszu Pan dr A.Bocian da si zaprosi do siedziby naszego Klubu, gdzie mio spdzilimy wsplnie czas.

Więcej…

IMG_1732Wszystkie Amazonki z Polski poudniowo-wschodniej zjechay si do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarysku-Kamiennej. Z nami pojecha tam nasz opiekun duchowy ksidz Tadeusz Pawowski. Podczas Mszy witej mogymy powierzy swoje proby i troski Matce Boej.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.