Odwiedziło nas

Dzisiaj9
ten miesiąc204
ogółem10807

28.05.2016. Skarżysko Kamienna

IMG_1732Wszystkie Amazonki z Polski południowo-wschodniej zjechały się do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Z nami pojechał tam nasz opiekun duchowy ksiądz Tadeusz Pawłowski. Podczas Mszy Świętej mogłyśmy powierzyć swoje prośby i troski Matce Bożej.

Więcej…

amazonki_plakat

09 -11.05.2016 r. WYCIECZKA DO ŁODZI

amazonki_w_lodzi_2016_106Przez 3 dni przy pięknej majowej pogodzie zwiedzałyśmy ŁÓDŹ. Było to możliwe dzięki gościnności łódzkich Amazonek, które towarzyszyły nam przez cały pobyt ( w tym obiad integracyjny w lokalu przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w tzw. Białej Fabryce). Szczególne podziękowania składamy ANI SITARSKIEJ, która była "motorem" naszej eskapady. Zwiedziłyśmy najważniejsze obiekty zabytkowe i nowoczesne miasta. W centrum palmiarnię oraz przepiękny ogród botaniczny /vide fotki/. W Teatrze im. S.Jaracza zobaczyłyśmy lekką, łatwą i przyjemną sztukę: "Mroczne perwersje codzienności", autora: Marco Antonio de la Parra. Chociaż to tylko trzy dni pobytu, śmiało możemy powiedzieć, że Łódź dla nas nie jest już terra incognita.

Więcej…

08.05.2016 XXIX Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu

IMG_144108.05.2016 XXIX Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu."Amazonki" zachęcają do badań profilaktycznych piersi.

Więcej…

21.04.2016 WIZYTA ŁÓDZKICH AMAZONEK

wizyta_lodz_101We czwartek 21kwietnia br. na wycieczkę do Sandomierza przyjechały Koleżanki Amazonki z Łodzi. W siedzibie naszego Klubu złożyły nam towarzyską wizytę, której termin był wcześniej uzgodniony. Toteż nasze koleżanki bardzo się postarały, przygotowując własnoręcznie upieczone ciasto i chleb. Miło spędziłyśmy czas przy kawie i herbacie, wymieniając się poglądami na temat ruchu "AMAZONKI". Następnie zaprzyjaźniony nam przewodnik PTTK - Paweł Czerwiński - oprowadził koleżanki po Sandomierzu, pokazując najciekawsze zabytki starówki. Koleżanki Łodzianki wyjechały bardzo zadowolone, zapraszając nas z rewizytą do Łodzi. Wkrótce wybierzemy się tam ?!

Więcej…

21.03.2016 WALNE ZEBRANIE

walne_zebranie_2016_006W pierwszy dzień wiosny odbyło się Walne Zebranie naszego Klubu, na którym zatwierdziłyśmy sprawozdanie z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej za 2015 rok. Gościem honorowym zebrania była Pani Katarzyna Zioło - Asystentka Burmistrza Miasta Sandomierz. Spotkanie miało świąteczną oprawę - stoły udekorowane były pięknymi stroikami świątecznymi, wykonanymi przez utalentowane koleżanki. A główną dekorację stanowił pyszny tort urodzinowy naszej koleżanki Gieni Grzegorczyk, która dzień wcześniej ukończyła 82 lata. GIENIU ŻYJ NAM 100 LAT, albo i dłużej!!! Dopełnieniem stołów były jaja w różnych sosach i postaciach, jak również smakowity chleb upieczony własnoręcznie przez naszą Prezeskę.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wiązanki okolicznościowe, bukiety, wiązki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

 

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.