Odwiedziło nas

Dzisiaj9
ten miesiąc204
ogółem10807

04.03.2016 PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

IMG_1195W  Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu odbyło się spotkanie pt. "Profilaktyka raka piersi i szyjki macicy".  Na zaproszenie nauczycielki Pani Danuty Szczygielskiej nasze koleżanki również uczestniczyły w tym spotkaniu. Przekazały tam cele i potrzeby działania Klubu, a także odbył się pokaz samobadania piersi na fantomie.
Spotkanie miało ważny charakter edukacyjny, a podnoszenie świadomości zdrowotnej w zakresie chorób nowotworowych jest żywotnym celem działalności Klubu "Amazonki". Spotkanie doskonale wpisało się w ogólnopolskie kampanie promujące badania profilaktyczne i przesiewowe nowotworów u kobiet - zwłaszcza raka piersi i szyjki macicy.

Więcej…

25.02.2016 NOWY SPRZĘT KOMPUTEROWY

polska_spolka_gazownictwa

 

Dzięki operatywności naszej Prezeski wreszcie mamy nowy sprzęt tj. 2 laptopy i nowa drukarka, które mają "kosmiczną" prędkość. Pieniądze w formie darowizny otrzymałyśmy od Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy.

13 - 15.11.2015 Warsztaty terapeutyczne

IMG_1084W dniach 13 -15 listopada br. uczestniczyłyśmy w warsztatach terapeutycznych z udziałem naszej Pani Psycholog Barbary Głuszak. Odbywały się one w Hotelu "Ameliówka" w Mąchocicach Kapitulnych w Górach Świętokrzyskich. O dziwo tak blisko od Kielc, Cedzyny, a jednak dla wielu z nas to terra incognita. Ach kieleckie jakie cudne....Na miejscu oprócz bardzo intensywnych zajęć z Panią Psycholog, miałyśmy czas na relaks - wieczorek taneczny, podczs którego obchodziłyśmy 80. urodziny Zosi W.  Następny wieczór to wyjazd do teatru w Kielcach na spektakl "Dzieje grzechu" na podstawie książki S.Żeromskiego o tym samym tytule. Niektóre sceny zaskoczyły nas - były bardzo odważne. Niemniej jednak sztukę tę polecamy innym. Reasumując wyjazd był bardzo udany , a to dzięki naszej Pani Prezes - Grażynie Rękas, która całe to przedsięwzięcie zorganizowała - dziękujemy.

Więcej…

09.11.2015 zebranie sprawozdawczo-wyborcze i Walne Zebranie

9.11.2015 odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze i Walne Zebranie wybrało nowy Zarząd:

Grażyna Rękas - Prezes Zarzadu
Ewa Bujak- I Wiceprezes
Ewa Węgrzyn- II Wiceprezes
Zofia Sobczyk - Prezes Honorowy
Zofia Wrzosek - sekretarz
Zofia Kaczor - skarbnik
Irena Stąpór - członek

Komisja Rewizyjna:
Barbara Klasura - przewodnicząca
Loryś Halina - członek
Zofia Makowska - członek

16.10.2015 JUBILEUSZ XV-LECIA NASZEGO KLUBU

amazonki_2000_2015_013W minioną sobotę obchodziłyśmy szczególne dla nas Święto. Był to Jubileusz XV-lecia istnienia Filii Świętokrzyskiego Klubu Amazonek w Sandomierzu. Obchody połączone były z Marszem "PierWsi w Sandomierzu", mającym na celu zwrócenie uwagi na problemy kobiet dotkniętych chorobą nowotworową oraz zachęcenie do badań profilaktycznych i samobadania piersi. W Marszu, który poprowadziła Sandomierska Orkiestra Dęta uczestniczyły: delegacje Klubów Amazonek z całego województwa świętokrzyskiego, jak również z Tarnobrzega,  a także przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, a nawet wojewódzkich, przyjaciele Klubu, sponsorzy, rodziny...

Więcej…

03.10.2015 XVIII PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

jasna_gora_2015_001Corocznie w pierwszą sobotę października w Częstochowie na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek do Matki Boskiej Jasnogórskiej w której sandomierskie Amazonki zawsze chętnie uczestniczą. To była już kolejna XVIII. Ksiądz Tadeusz Pawłowski - jako nasz opiekun duchowy - wybrał się tam z nami.  Przyjechały Amazonki z całej Polski, a także ze Słowacji, Czech a nawet z Niemiec. Było nas ok.10 tysięcy. Każda trzymała w ręku kwiat słonecznika - to był "las słoneczników".  Podczas Mszy Świętej przy ołtarzu polowym, którą celebrował Ksiądz Biskup Antoni Długosz, przy pięknej słonecznej pogodzie, w ciszy i w skupieniu modliłyśmy się o zdrowie swoje i naszych najbliższych. Na zakończenie mszy czekała nas szczególna niespodzianka - koncert piosenek w wykonaniu bpa A.Długosza. Biskup zaśpiewał dwie piosenki: jedną bardzo wzruszającą ze słowami ks. St. Jasionka do pięknej muzyki Wojciecha  Kilara z filmu "Smuga cienia" Andrzeja Wajdy. Natomiast druga to "Tango dla Papieża Franciszka", które zakończył tańcem z Krystyną Wechmann - Prezeską Federacji Stowarzyszeń Amazonki z Poznania. I my też ze śpiewem na ustach udałyśmy się w drogę powrotną do domu.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wiązanki okolicznościowe, bukiety, wiązki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

 

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.