Odwiedziło nas

Dzisiaj1
Ten miesiąc115
Ogółem13479

amazonki_w_lodzi_2016_106Przez 3 dni przy piknej majowej pogodzie zwiedzaymy D. Byo to moliwe dziki gocinnoci dzkich Amazonek, ktre towarzyszyy nam przez cay pobyt ( w tym obiad integracyjny w lokalu przy Centralnym Muzeum Wkiennictwa w tzw. Biaej Fabryce). Szczeglne podzikowania skadamy ANI SITARSKIEJ, ktra bya "motorem" naszej eskapady. Zwiedziymy najwaniejsze obiekty zabytkowe i nowoczesne miasta. W centrum palmiarni oraz przepikny ogrd botaniczny /vide fotki/. W Teatrze im. S.Jaracza zobaczyymy lekk, atw i przyjemn sztuk: "Mroczne perwersje codziennoci", autora: Marco Antonio de la Parra. Chocia to tylko trzy dni pobytu, miao moemy powiedzie, e d dla nas nie jest ju terra incognita.

Więcej…

IMG_144108.05.2016 XXIX wito Kwitncej Jaboni w Samborcu."Amazonki" zachcaj do bada profilaktycznych piersi.

Więcej…

wizyta_lodz_101We czwartek 21kwietnia br. na wycieczk do Sandomierza przyjechay Koleanki Amazonki z odzi. W siedzibie naszego Klubu zoyy nam towarzysk wizyt, ktrej termin by wczeniej uzgodniony. Tote nasze koleanki bardzo si postaray, przygotowujc wasnorcznie upieczone ciasto i chleb. Mio spdziymy czas przy kawie i herbacie, wymieniajc si pogldami na temat ruchu "AMAZONKI". Nastpnie zaprzyjaniony nam przewodnik PTTK - Pawe Czerwiski - oprowadzi koleanki po Sandomierzu, pokazujc najciekawsze zabytki starwki. Koleanki odzianki wyjechay bardzo zadowolone, zapraszajc nas z rewizyt do odzi. Wkrtce wybierzemy si tam ?!

Więcej…

21.03.2016 WALNE ZEBRANIE

walne_zebranie_2016_006W pierwszy dzie wiosny odbyo si Walne Zebranie naszego Klubu, na ktrym zatwierdziymy sprawozdanie z dziaalnoci Zarzdu i Komisji Rewizyjnej za 2015 rok. Gociem honorowym zebrania bya Pani Katarzyna Zioo - Asystentka Burmistrza Miasta Sandomierz. Spotkanie miao witeczn opraw - stoy udekorowane byy piknymi stroikami witecznymi, wykonanymi przez utalentowane koleanki. A gwn dekoracj stanowi pyszny tort urodzinowy naszej koleanki Gieni Grzegorczyk, ktra dzie wczeniej ukoczya 82 lata. GIENIU YJ NAM 100 LAT, albo i duej!!! Dopenieniem stow byy jaja w rnych sosach i postaciach, jak rwnie smakowity chleb upieczony wasnorcznie przez nasz Prezesk.

Więcej…

04.03.2016 PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

IMG_1195W Zespole Szk Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu odbyo si spotkanie pt. "Profilaktyka raka piersi i szyjki macicy". Na zaproszenie nauczycielki Pani Danuty Szczygielskiej nasze koleanki rwnie uczestniczyy w tym spotkaniu. Przekazay tam cele i potrzeby dziaania Klubu, a take odby si pokaz samobadania piersi na fantomie.
Spotkanie miao wany charakter edukacyjny, a podnoszenie wiadomoci zdrowotnej w zakresie chorb nowotworowych jest ywotnym celem dziaalnoci Klubu "Amazonki". Spotkanie doskonale wpisao si w oglnopolskie kampanie promujce badania profilaktyczne i przesiewowe nowotworw u kobiet - zwaszcza raka piersi i szyjki macicy.

Więcej…

polska_spolka_gazownictwa

Dziki operatywnoci naszej Prezeski wreszcie mamy nowy sprzt tj. 2 laptopy i nowa drukarka, ktre maj "kosmiczn" prdko. Pienidze w formie darowizny otrzymaymy od Polskiej Spki Gazownictwa sp. z o.o. w Warszawie, za co serdecznie dzikujemy.

13 - 15.11.2015 Warsztaty terapeutyczne

IMG_1084W dniach 13 -15 listopada br. uczestniczyymy w warsztatach terapeutycznych z udziaem naszej Pani Psycholog Barbary Guszak. Odbyway si one w Hotelu "Ameliwka" w Mchocicach Kapitulnych w Grach witokrzyskich. O dziwo tak blisko od Kielc, Cedzyny, a jednak dla wielu z nas to terra incognita. Ach kieleckie jakie cudne....Na miejscu oprcz bardzo intensywnych zaj z Pani Psycholog, miaymy czas na relaks - wieczorek taneczny, podczs ktrego obchodziymy 80. urodziny Zosi W.  Nastpny wieczr to wyjazd do teatru w Kielcach na spektakl "Dzieje grzechu" na podstawie ksiki S.eromskiego o tym samym tytule. Niektre sceny zaskoczyy nas - byy bardzo odwane. Niemniej jednak sztuk t polecamy innym. Reasumujc wyjazd by bardzo udany , a to dziki naszej Pani Prezes - Graynie Rkas, ktra cae to przedsiwzicie zorganizowaa - dzikujemy.

Więcej…

09.11.2015 zebranie sprawozdawczo-wyborcze i Walne Zebranie

9.11.2015 odbyo si zebranie sprawozdawczo-wyborcze i Walne Zebranie wybrao nowy Zarzd:

Grayna Rkas - Prezes Zarzadu
Ewa Bujak- I Wiceprezes
Ewa Wgrzyn- II Wiceprezes
Zofia Sobczyk - Prezes Honorowy
Zofia Wrzosek - sekretarz
Zofia Kaczor - skarbnik
Irena Stpr - czonek

Komisja Rewizyjna:
Barbara Klasura - przewodniczca
Lory Halina - czonek
Zofia Makowska - czonek

16.10.2015 JUBILEUSZ XV-LECIA NASZEGO KLUBU

amazonki_2000_2015_013W minion sobot obchodziymy szczeglne dla nas wito. By to Jubileusz XV-lecia istnienia Filii witokrzyskiego Klubu Amazonek w Sandomierzu. Obchody poczone byy z Marszem "PierWsi w Sandomierzu", majcym na celu zwrcenie uwagi na problemy kobiet dotknitych chorob nowotworow oraz zachcenie do bada profilaktycznych i samobadania piersi. W Marszu, ktry poprowadzia Sandomierska Orkiestra Dta uczestniczyy: delegacje Klubw Amazonek z caego wojewdztwa witokrzyskiego, jak rwnie z Tarnobrzega,  a take przedstawiciele wadz miejskich, powiatowych, a nawet wojewdzkich, przyjaciele Klubu, sponsorzy, rodziny...

Więcej…

jasna_gora_2015_001Corocznie w pierwsz sobot padziernika w Czstochowie na Jasnej Grze odbywa si Oglnopolska Pielgrzymka Amazonek do Matki Boskiej Jasnogrskiej w ktrej sandomierskie Amazonki zawsze chtnie uczestnicz. To bya ju kolejna XVIII. Ksidz Tadeusz Pawowski - jako nasz opiekun duchowy - wybra si tam z nami.  Przyjechay Amazonki z caej Polski, a take ze Sowacji, Czech a nawet z Niemiec. Byo nas ok.10 tysicy. Kada trzymaa w rku kwiat sonecznika - to by "las sonecznikw".  Podczas Mszy witej przy otarzu polowym, ktr celebrowa Ksidz Biskup Antoni Dugosz, przy piknej sonecznej pogodzie, w ciszy i w skupieniu modliymy si o zdrowie swoje i naszych najbliszych. Na zakoczenie mszy czekaa nas szczeglna niespodzianka - koncert piosenek w wykonaniu bpa A.Dugosza. Biskup zapiewa dwie piosenki: jedn bardzo wzruszajc ze sowami ks. St. Jasionka do piknej muzyki Wojciecha  Kilara z filmu "Smuga cienia" Andrzeja Wajdy. Natomiast druga to "Tango dla Papiea Franciszka", ktre zakoczy tacem z Krystyn Wechmann - Prezesk Federacji Stowarzysze Amazonki z Poznania. I my te ze piewem na ustach udaymy si w drog powrotn do domu.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.