Odwiedziło nas

Dzisiaj1
Ten miesiąc122
Ogółem13160

09.11.2015 zebranie sprawozdawczo-wyborcze i Walne Zebranie

9.11.2015 odbyo si zebranie sprawozdawczo-wyborcze i Walne Zebranie wybrao nowy Zarzd:

Grayna Rkas - Prezes Zarzadu
Ewa Bujak- I Wiceprezes
Ewa Wgrzyn- II Wiceprezes
Zofia Sobczyk - Prezes Honorowy
Zofia Wrzosek - sekretarz
Zofia Kaczor - skarbnik
Irena Stpr - czonek

Komisja Rewizyjna:
Barbara Klasura - przewodniczca
Lory Halina - czonek
Zofia Makowska - czonek

16.10.2015 JUBILEUSZ XV-LECIA NASZEGO KLUBU

amazonki_2000_2015_013W minion sobot obchodziymy szczeglne dla nas wito. By to Jubileusz XV-lecia istnienia Filii witokrzyskiego Klubu Amazonek w Sandomierzu. Obchody poczone byy z Marszem "PierWsi w Sandomierzu", majcym na celu zwrcenie uwagi na problemy kobiet dotknitych chorob nowotworow oraz zachcenie do bada profilaktycznych i samobadania piersi. W Marszu, ktry poprowadzia Sandomierska Orkiestra Dta uczestniczyy: delegacje Klubw Amazonek z caego wojewdztwa witokrzyskiego, jak rwnie z Tarnobrzega,  a take przedstawiciele wadz miejskich, powiatowych, a nawet wojewdzkich, przyjaciele Klubu, sponsorzy, rodziny...

Więcej…

jasna_gora_2015_001Corocznie w pierwsz sobot padziernika w Czstochowie na Jasnej Grze odbywa si Oglnopolska Pielgrzymka Amazonek do Matki Boskiej Jasnogrskiej w ktrej sandomierskie Amazonki zawsze chtnie uczestnicz. To bya ju kolejna XVIII. Ksidz Tadeusz Pawowski - jako nasz opiekun duchowy - wybra si tam z nami.  Przyjechay Amazonki z caej Polski, a take ze Sowacji, Czech a nawet z Niemiec. Byo nas ok.10 tysicy. Kada trzymaa w rku kwiat sonecznika - to by "las sonecznikw".  Podczas Mszy witej przy otarzu polowym, ktr celebrowa Ksidz Biskup Antoni Dugosz, przy piknej sonecznej pogodzie, w ciszy i w skupieniu modliymy si o zdrowie swoje i naszych najbliszych. Na zakoczenie mszy czekaa nas szczeglna niespodzianka - koncert piosenek w wykonaniu bpa A.Dugosza. Biskup zapiewa dwie piosenki: jedn bardzo wzruszajc ze sowami ks. St. Jasionka do piknej muzyki Wojciecha  Kilara z filmu "Smuga cienia" Andrzeja Wajdy. Natomiast druga to "Tango dla Papiea Franciszka", ktre zakoczy tacem z Krystyn Wechmann - Prezesk Federacji Stowarzysze Amazonki z Poznania. I my te ze piewem na ustach udaymy si w drog powrotn do domu.

Więcej…

1W dniach 10 -13 wrzenia br. w Kielcach odbya si I Spartakiada Amazonek Wojewdztwa witokrzyskiego pn. "Dziaania suce promocji zdrowego stylu ycia". W zawodach uczestniczyy druyny z 13 klubw naszego wojewdztwa - ok. 50 uczestniczek. Nasz Klub reprezentoway: Ewa Wgrzyn - kapitan druyny, Grayna Rkas, Teresa Jopek i Justyna Dobroch. Koleanki dzielnie walczyy w takich dyscyplinach jak: strzelanie z uku, rzut do tarczy, sztafeta po kopercie, sztafeta z przeszkodami i in. W rezultacie zajy II miejsce, ustpujc tylko jednym punktem druynie kieleckiej. Na dowd czego przywiozy bardzo oryginalny (szklany) puchar. A przede wszystkim udowodniy, e potrafi walczy i nigdy si nie poddaj. SERDECZNE GRATULACJE !!!

Więcej…

DSCN2612W sobot 05.09.2015r. na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odby si Koncert Charytatywny "POMOEMY GOSI BAANT" z udziaem : Rover & DJ WuDu, Mody M & RX, Sandomierskie Studia Piosenki i in. Ponadto odbya si: parada motocyklw, pokaz klubu karate, taca towarzyskiego i in. Gwnym punktem koncertu bya aukcja charytatywna, ktrej celem byo zebranie funduszy i wspomoenie finansowe chorej Magorzaty Baant - crki naszej Koleanki Amazonki - Ireny Stpr. Nasz Klub aktywnie uczestniczy w tej akcji. Miaymy wystawione stoisko z ulotkami - materiaami dot. profilaktyki raka piersi, ktre wrczaymy przechodzcym kobietom. Jednak z przykroci stwierdzamy, e niektre Panie, po "rzuceniu okiem" na ulotk, nie chciay zabiera ich ze sob i ostentacyjnie - " z obraz" oddaway nam. Wnioskujemy, e niestety rak piersi w dalszym cigu w niektrych krgach jest tematem tabu. A szkoda!

Więcej…

05.07.2015 Akcja Profilaktyczna "Amazonki"

akcja_dwikozy_003Akcja Profilaktyczna "Amazonki" zachcaj do bada  profilaktycznych raka piersi. Wojewdzkie wito Pomidora na Stadionie Sportowym w Dwikozach. Stoisko nasze odwiedzi Wjt Gminy Marek ukaszek i Radna Powiatu pani Iwona Korczyska-Sapielak i Prezes Banku Spdzielczego w Sandomierzu pani Maria Kalinowska.Rozdawalimy ulotki i odpowiadalimy na pytania zainteresowanych osb.

zobacz galeri

IMG_0335Ju po raz drugi sandomierskie "Amazonki" wziy udzia w akcji "POKA RAKOWI RӯOW KARTK". jest to oglnopolska akcja - sportowa inicjatywa - ktra nie tylko przywouje pikarskie emocje, ale ma wany cel - wspln walk o ycie i zdrowie kobiet. Akcja miaa miejsce 7 czerwca na stadionie MOSiR w Sandomierzu podczas meczu "Wisa" Sandomierz z "Uni" Tarnw. W trakcie meczu rozdawaymy "Rowe Kartki" sportowcom i kibicom, a spiker odczytywa przez goniki m.in. takie hasa:- "Razem wygrywamy z rakiem piersi", "Rak piersi wczenie wykryty jest uleczalny", "Zbadaj si i wygraj ycie". Chcemy w ten sposb uwiadomi wszystkich, e rak piersi to nie wyrok. A kobiety zachci do wykonywania bada piersi, pozwalajcych na wczesne wykrywanie tej choroby. Naszym celem jest te zaangaowanie mczyzn w profilaktyk raka piersi i pokazanie im, e zdrowie kobiety ley rwnie w ich rkach.

Więcej…

27.05 - 03.06.2015 Zawody we Florencji

100_9274Amazonki z caej Europy, a nawet reprezentantka Australii, spotkay si we Florencji (Wochy) na zawodach odzi smoczych - CANOTTIERI COMUNALI FIRENZE . Nasz klub w polskiej druynie ( 18 osb ) reprezentowaa koleanka Ewa Wgrzyn. Polki zajy III miejsce, za co zostay udekorowane medalami. Pobyt we Florencji zaowocowa nowymi znajomociami z Amazonkami z innych krajw. By take czas na zwiedzanie Werony, Wiednia, Pragi.

Więcej…

skJak co roku pod koniec maja odbyymy pielgrzymk do sanktuarium w Skarysku - Kamiennej, gdzie znajduje si replika obrazu Matki Boskiej Miosierdzia z Wilna, a brama w ktrej umieszczony jest ten obraz rwnie przypomina wilesk Ostr Bram.Bya to ju XVII. pielgrzymka, w ktrej uczestnicz Amazonki z woj.witokrzyskiego, lubelskiego. A tym razem przyjechay rwnie Amazonki z Eku.We wsplnej modlitwie mogymy powierzy swoje proby i troski Matce Boej.Spotkanie zakoczyymy wsplnym obiadem.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.