Odwiedziło nas

Dzisiaj9
ten miesiąc204
ogółem10807

18.10.2014 Marsz pod hasłem "PIERwSI w Sandomierzu"

marsz_amazonek_2014110„PIERwSI w Sandomierzu” – pod takim hasłem w dniu 18 października br., na sandomierskim Rynku Starego Miasta po raz pierwszy odbył się marsz promujący profilaktyczne badania mammograficzne, zorganizowany przez sandomierską filię Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki” oraz Urząd Miejski w Sandomierzu w ramach październikowych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Walki z Rakiem Piersi. Zgodnie z założeniami organizatorów, inicjatywa zorganizowania w Sandomierzu tego typu marszu miała na celu przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat raka piersi, solidaryzowanie się ze wszystkimi chorymi na ten rodzaj nowotworu oraz zachęcanie kobiet do korzystania z badań profilaktycznych.

Więcej…

04.10.2014 r. Pielgrzymka na Jasną Górę

IMG_9739Jak co roku w pierwszą sobotę października uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce  Amazonek na Jasną Górę w Częstochowie. Była to już kolejna -  XVII. Wybrał się tam z nami również nasz opiekun duchowy - ks. Tadeusz Pawłowski. Podczas Mszy Św. przy ołtarzu polowym w ciszy i skupieniu modliliśmy się o swoje zdrowie i zdrowie naszych najbliższych. Następnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, która była dla nas niebywałym przeżyciem.

 

Więcej…

23.09.2014 Warsztaty Terapeutyczne w Bukowinie Tatrzańskiej

DSCN1071W dniach 23 - 25 września 2014 r. w ośrodku wypoczynkowym "Rysy" w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się  warsztaty terapeutyczne pod kierownictwem naszej Pani psycholog - Barbary Głuszak. Jadąc do Bukowiny, wcześniej zatrzymałyśmy się w Wadowicach, gdzie zwiedzałyśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - mieszkanie w którym urodził się i wychowywał Karol Wojtyła. Dopełnieniem tej części muzeum jest nowo otwarta ekspozycja multimedialna, podczas której można zapoznać się z całą drogą życiową Jana Pawła II. Polecamy! Na miejscu w Bukowinie oprócz zajęć terapeutycznych, korzystałyśmy z basenów termalnych.

Więcej…

11.09.2014 r. XX Jubileuszowa Spartakiada Amazonek

WP_000143_resizedW dniach 11 - 14 września br. nad jeziorem Malta w Poznaniu odbyła się XX Ogólnopolska Spartakiada Amazonek połączona z XX  Jubileuszem Federacji Stowarzyszeń Amazonki, w której wzięło udział ok. 40 drużyn z całego kraju. Nasz Klub reprezentowała drużyna złożona z trzech koleżanek.Niestety podczas rozgrywek nie było łatwo, ponieważ w czasie tegorocznej spartakiady wprowadzono zupełnie nowe dyscypliny: kubb, pentague, pierścieniówka, speedminton, bowling, ringo.Po zmaganiach w tych nietypowych konkurencjach odbyła się Gala Jubileuszowa, na której wręczano odznaczenia, symboliczne upominki... Prezentowano również historię Federacji połączoną ze wspomnieniami Amazonek. Na zakończenie miała miejsce uroczysta kolacja, tort jubileuszowy, a wszystko z towarzyszeniem artystów, muzyków.

Więcej…

07.06.2014 POKAŻMY RAKOWI PIERSI RÓŻOWĄ KARTKĘ

rozowa-kartkaOgólnopolski Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej to piękna sportowa inicjatywa, która nie tylko przywołuje piłkarskie emocje, ale ma ten jeden niesamowicie ważny cel : wspólną walkę o życie i zdrowie kobiet. W tym roku połączona jest z akcją społeczną: "RAZEM WYGRYWAMY Z RAKIEM PIERSI", która organizowana jest przy wsparciu 25 tys. Amazonek z całej Polski. My też włączyłyśmy się do tej akcji. W sobotę 7 czerwca podczas rozgrywek piłki nożnej juniorów, na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu rozdawałyśmy "różowe kartki "(vide poniżej) sędziom, trenerom i zawodnikom, zarówno paniom, jak i panom. Chcemy w ten sposób uświadomić wszystkich, że rak piersi to nie wyrok. Zachęcić kobiety do wykonywania badań piersi, pozwalających na wczesne wykrywanie tej choroby. Aby jeszcze przed zakończeniem piłkarskich mistrzostw świata zdecydowały się na wykonanie takich badań. Naszym celem jest też angażowanie mężczyzn w profilaktykę raka piersi i pokazanie im, że zdrowie kobiety leży również w ich rękach.

Więcej…

02.06.2014 Spotkanie z lekarką Panią Barbarą Chara

IMG_9499W dniu 02 czerwca 2014 r. w sali konferencyjnej Miejskiego Stadionu Sportowego MOSiR przy ul. Koseły 3a w Sandomierzu, odbyło się "otwarte" spotkanie z sandomierską lekarką-reumatolog Panią Barbarą Chara. Celem spotkania była prezentacja omawiająca zaktualizowane zalecenia EULARU (EUROPEAN LEAGUE AGAINST RHEUMATISM) dot. leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów (ChZS) kolanowych, biodrowych oraz rąk. Tematyka prezentacji to m.in. definicja ChZS, charakterystyka chrząstki stawowej, omówienie czynników ryzyka, objawów klinicznych oraz leczenie  ChZS wg. zaktualizowanych zaleceń  EULARU. Według naszych spostrzeżeń, najlepszym jednak panaceum-remedium jest  PARACETAMOL.
Dziękujemy bardzo serdecznie Pani doktor za interesujący wykład.

zobacz galerię zdjęć

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wiązanki okolicznościowe, bukiety, wiązki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

 

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.