Odwiedziło nas

Dzisiaj1
Ten miesiąc122
Ogółem13160

09. - 16.09.2017 ONKOREJS GDYNIA - KARLSKRONA (SZWECJA)

onko_rejs_2017_104Przez cały tydzień nasze Koleżanki Barbara Baryła i Ewa Węgrzyn pływały na "Zawiszy Czarnym" po Morzu Bałtyckim. Była to ogólnopolska wyprawa osób z chorobami nowotworowymi. A oto ich relacja: "Po siedmiu dniach żeglugi uczestniczki 4. OnkoRejsu wróciły do Gdyni. W sobotę 28 osób zeszło z pokładu "Zawiszy Czarnego". Ta podróż ma pomóc wszystkim, których dopadła choroba. Pomaga spełniać marzenia i walczyć ze słabościami. Dała nam różne doświadczenia, poznałyśmy siebie bardziej. Rejs pozwolił zapomnieć o chorobie nowotworowej, nawiązałyśmy nowe znajomości i pokochałyśmy morze. Rejs dobiegł końca. Wracamy w komplecie. Było wiele emocji, zwłaszcza podczas sztormu. "Zawisza" mknął po falach prawie 11 węzłów. Fale uderzały o pokład, ale wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Nikt nie spanikował. Dzielni OnkoRejsowicze poradzili sobie ze sztormem, zalewaniem pokładu, pływaniem prawie na wszystkich żaglach, podawaniem posiłków na wielkim przechyle. Poradzili sobie z chorobą morską, ze stawianiem żagli, cumowaniem, wyskakiwaniem z "Zawiszy" na desancie, wejściu do portu na żaglach. Wspaniali, waleczni ludzie, którzy z każdej chwili chcą czerpać jak najwięcej".

Więcej…

10.09.2017 OBRAZÓW AKCJA PROFILAKTYCZNA

DSCN4541W ostatnią niedzielę w Obrazowie odbyło się XVIII Jabłkobranie - Europejskie Święto Jabłka.Organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji m.in. Mistrzostwa Polski w piciu soku jabłkowego. Sandomierskie "Amazonki" również tam były prowadząc akcję profilaktyczną raka piersi. Rozdawały ulotki prozdrowotne oraz uczyły samobadania piersi na fantomie.

Więcej…

13.08.2017 WRZAWY ŚWIĘTO FASOLI

Amazonki z Sandomierza po raz pierwszy brały udział w uroczystości w zaprzyjaźnionej Gminie Gorzyce - w widłach Wisły i Sanu - gdzie San domierza do Wisły - "Święto Fasoli Piękny Jaś". Tegoroczne wydarzenie tradycyjnie rozpoczął bieg o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej "Piękny Jaś". Panie zmagały się w różnych konkurencjach. W części kulinarnej znakomite potrawy z "Jaśkiem w roli głównej". Zdolności kulinarne pań przerosły oczekiwania jurorów, stoły uginały się pod wyśmienitymi potrawami z fasolą, były smalczyki, pasztety,pasty,sałatki, pierogi, kapusta z grochem, a nawet fasolowe torty i ciasta. Natomiast nasze koleżanki Amazonki promowały profilaktykę badań,przekonując, że rak to nie wyrok i można go wyleczyć, jeśli jest odpowiednio szybko zdiagnozowany. Lokalna społeczność była bardzo zainteresowana fantomem oraz chętnie korzystała z rozdawanych ulotek promujących badania profilaktyczne.

02.07.2017 Dwikozy Akcja Profilaktyczna

W pierwszą niedzielę lipca w Dwikozach odbyło się "XXII Wojewódzkie Święto Pomidora". Wśród licznych stoisk handlowych i promocyjnych, było stoisko - namiot Sandomierskich Amazonek. Koleżanki prowadziły tam akcję profilaktyczną raka piersi. Rozdawały ulotki prozdrowotne oraz uczyły samobadania piersi na fantomie.

26.06 - 01.07. 2017 ONKO MARSZ

onkomarsz_106"ONKOREJS GRANICAMI POLSKI" Przez okres tygodnia nasze koleżanki z Klubu: Barbara Baryła,Teresa Jopek i Ewa Węgrzyn brały udział w "Onkomarszu", trasa Nr 19 Muszyna - Barwinek, gdzie towarzyszyły im koleżanki z Gdańska, Warszawy,Poznania, Smerekowca. Trasa nie była łatwa, pokonywały ją w słońcu, pocie i błocie z różnymi przygodami. Niemniej jednak każda z nich była szczęśliwa pokonując problemy napotykane na każdym odcinku trasy. Każdy dzień był inny, piękniejszy od poprzedniego. Grupa była bardzo zgrana i zdyscyplinowana. Wspólnie rozwiązywały napotkane problemy.

Więcej…

02-04.07.2017 Amazonki w Szczawnicy

Przez okres 3. dni przebywałyśmy na wycieczce integracyjnej w Pieninach, a dokładniej w Szczawnicy i nie tylko... Zadanie "KREATYWNA OCHRONA ZDROWIA" zostało zrealizowane dzięki współfinansowaniu przez Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Urząd Gminy w Dwikozach, za co serdecznie dziękujemy. Wyjazd miał na celu wypoczynek jak również promocję profilaktyki raka piersi dla mieszkańców Ośrodka w którym mieszkaliśmy. Program pobytu był bardzo ciekawy: spływ Dunajcem na pontonach !!!, wąwóz Homole, wycieczki piesze, rowerowe i in..... Długo i miło będziemy wspominać ten wyjazd.

IMG_3223

Więcej…

25.06.2017 BIAŁA NIEDZIELA

Urząd Miejski w Sandomierzu wespół z różnymi organizacjami i instytucjami przeprowadził w pomieszczeniach swojego budynku akcję pt. "BIAŁA NIEDZIELA". Mieszkańcy Sandomierza mogli tam skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Były tam również Koleżanki z Naszego Klubu, które przede wszystkim uczyły samobadania piersi na fantomie.

Foto: UM Sandomierz.

14.06.2017 MARSZ DLA ZDROWIA I ŻYCIA

ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY.

W środę z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy przez Rynek Starego Miasta w Sandomierzu przeszedł marsz promujący ideę honorowego krwiodawstwa wśród lokalnej społeczności.Nie mogło więc tam zabraknąć Koleżanek z Naszego Klubu, które przyłączyły się aktywnie do tej szlachetnej idei promowania krwiodawstwa, jak również prowadziły profilaktykę raka piersi.

10.06.2017 FESTIWAL ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

W sobotę na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbył się Festiwal Organizacji Pozarządowych oraz Piknik Rodzinny. Była to okazja do zaprezentowania się organizacji pozarządowych działających na terenie miasta. Na rynku stanęły stoiska, przy których można było uzyskać wiele informacji na temat działalności danej organizacji wspierających i realizujących zadania związane z potrzebami społeczeństwa. Nie mogło więc zabraknąć tam stoiska Naszego Klubu, gdzie koleżanki promowały profilaktykę raka piersi.

05.06.2017 PIKNIK W LESIE

IMG_3159W piękny czerwcowy poniedziałek wyjechaliśmy rodzinnie na picnic do lasu, gdzie głównym celem była rehabilitacja na łonie natury. Pogoda była wyśmienita, humory dopisywały. Na świeżym powietrzu bardzo nam smakowała kiełbasa i kaszanka z grila, którą doskonale przyrządził mąż jednej z koleżanek - Józef R. Natomiast Kaziu R. pięknie śpiewał i grał na akordeonie. Wyjazd ten mógł być zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu przez Urząd Gminy w Obrazowie.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.