Odwiedziło nas

Dzisiaj9
ten miesiąc204
ogółem10807

05.06.2017 PIKNIK W LESIE

IMG_3159W piękny czerwcowy poniedziałek wyjechaliśmy rodzinnie na picnic do lasu, gdzie głównym celem była rehabilitacja na łonie natury. Pogoda była wyśmienita, humory dopisywały. Na świeżym powietrzu bardzo nam smakowała kiełbasa i kaszanka z grila, którą doskonale przyrządził mąż jednej z koleżanek - Józef R. Natomiast Kaziu R. pięknie śpiewał i grał na akordeonie. Wyjazd ten mógł być zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu przez Urząd Gminy w Obrazowie.

Więcej…

31.05.2017 AKCJA PROFILAKTYCZNA

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU - TYTOŃ ZAGROŻENIEM DLA ROZWOJU W środę na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbyła się akcja edukacyjna o następstwach używania tytoniu i wyborze zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. W tej szczytnej akcji brali udział: uczniowie z lokalnych szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych jak również mieszkańcy miasta. Nie mogło więc zabraknąć nas Amazonek, gdzie wszyscy razem braliśmy udział w marszu wokół Ratusza w towarzystwie Sandomierskiej Orkiestry Dętej. Ponadto nasze Koleżanki skupiły się na promowaniu profilaktyki nowotworowej, rozdając materiały edukacyjne w postaci ulotek prozdrowotnych, jak również uczyły samobadania piersi na fantomie.

27.05.2017 SKARŻYSKO KAMIENNA

sk_100W ostatnią sobotę razem z naszym opiekunem duchowym - księdzem Tadeuszem Pawłowskim - byłyśmy na pielgrzymce w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej. Była to już XIX pielgrzymka, w której uczestniczą Amazonki z województwa świętokrzyskiego i nie tylko. Nasz wyjazd mógł dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Obrazowie, za co serdecznie dziękujemy.

Więcej…

ONKOREJS GRANICAMI POLSKI I ONKOREJS DO KARLSKRONY (SZWECJA)

PŁYŃ Z NAMI NA FALI ŻYCIA !!! "FUNDACJA ONKOREJS - WYBIERAM ŻYCIE" jest autorem dwóch projektów skierowanych do osób chorych onkologicznie i ich bliskich.Pierwszy z nich to : "ONKOREJS GRANICAMI POLSKI", który odbędzie się w dniach 25.06 - 01.07.2017 r. m.in. na trasie: Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgów - ok. 90 km. W marszu tym będą uczestniczyć Nasze Amazonki: Barbara Baryła, Teresa Jopek i Ewa Węgrzyn. Drugi projekt to; "ONKOREJS DO KARLSKRONY" (Szwecja) tj. pełnomorski rejs na "Zawiszy Czarnym", który odbędzie się w dniach 09 - 16 września 2017 r. a bierze w nim udział Nasza Koleżanka Barbara Baryła. Obydwa projekty powstały po to, aby aktywizować osoby chore i pokazać im, że rak to nie wyrok. Każdy może mieć marzenia i spełniać je. Należy nagłaśniać wagę badań profilaktycznych. Projekty te zdejmują stygmat choroby śmiertelnej jakim jest ona obciążona. Udział w tych projektach pozwoli na integrację osób chorych i zdrowych, a dzięki temu bardziej je zaktywizuje i pozwoli zwiększyć zaangażowanie w życie społeczne, rodzinne i zawodowe. Takie przedsięwzięcia zazwyczaj zawsze są sponsorowane. Tym razem dobrą wolę wykazało "Uzdrowisko Busko - Zdrój" S.A. i wsparło nas finansowo, za co serdecznie dziękujemy.

 

busko_zdroj

logoubzramka

07.05.2017 Akcja Profilaktyczna w Samborcu

IMG_3010Podczas Jubileuszowego XXX Wojewódzkiego Święta Kwitnącej Jabłoni w Samborcu nie mogło zabraknąć "stoiska" Sandomierskich Amazonek. Nasze koleżanki promowały tam profilaktykę nowotworową, rozdawały prozdrowotne ulotki, a także uczyły chętnych samobadania piersi na fantomie.

Więcej…

20 - 24.04.2017 WARSZTATY TERAPEUTYCZNE

bukowina_2017_002Przez pięć dni przebywałyśmy na warsztatach terapeutycznych w Bukowinie Tatrzańskiej,która przywitała nas w zimowej szacie. Widoki były piękne (vide foto), ale wszystkie nasze plany dot. "spacerów" po górach okazały się nierealne przy takiej aurze. Tak więc większość czasu spędziłyśmy w basenach termalnych z mineralizowaną wodą leczniczą /rehabilitacja, aerobik/. Jednego dnia wybrałyśmy się do również "białego" Zakopanego, które pięknie prezentowało się w blasku słońca z wysokości Gubałówki. Ogólnie wyjazd w góry był bardzo udany, humory nam dopisywały, apetyty również. Nadmienić należy, że zadanie współfinansowane było przez Urząd Miejski w Sandomierzu, za co serdecznie dziękujemy. Wyjazd ten przyczynił się do poprawienia sprawności psychicznej i fizycznej Amazonek.

Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wiązanki okolicznościowe, bukiety, wiązki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

 

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.