Odwiedziło nas

Dzisiaj1
Ten miesiąc122
Ogółem13160

Magorzata Baant - Amazonka - crka naszej Koleanki Amazonki Ireny Stpr, 6 lat temu miaa zdiagnozowanego raka piersi. Za pomoc m.in chemioterapii udao si go zwalczy. Jednak w listopadzie 2014 r. choroba powrcia ze zdwojon si. Aby leczenie przynioso podane rezultaty, chemioterapia musi zosta wsparta hipertermi tj. metoda leczenia raka, w ktrej tkanki nowotworowe poddawane s dziaaniu z zewntrz wysokich temperatur do + 44 stopni C. Koszt tej metody leczenia, to wstpnie 17.000-, z. Jeeli kto jest w stanie wesprze Gosi jakkolwiek sum pienidzy, to bardzo prosimy o pomoc, za co z gry serdecznie dzikujemy. Gosia w Banku Spdzielczym w Sandomierzu ma zaoone konto : 08 9429 0004 3001 0004 3313 0001.

Wierzymy, e razem z Gosi - uda nam si zwalczy chorob.

12.12. 2014 r. WIGILIA

IMG_0003wita Boego Narodzenia to czas szczeglny, czas radosny, w ktrym spotykamy si z rodzin, dzielimy si opatkiem i koldujemy. My Amazonki te jestemy jedn wielk rodzin. Dlatego co roku spotykamy si na Wigili, aby podzieli si opatkiem midzy sob jak i z naszymi przyjacimi, darczycami i osobami wspierajcymi dziaalno naszego klubu. Wiele piknych ycze i ciepych sw zostao powiedziane do nas od zaproszonych goci; m.in. od Pani Katarzyny Zioo - Zastpcy Burmistrza Miasta.Tradycyjne  potrawy wigilijne, koldowanie, pikne kwiaty - poinsecje (sponsorowane jak zwykle przez Pani Ani wierkul) - pozwoliy nam spdzi ten wieczr bardzo mile i uroczycie.

Więcej…

IMG_9913ARBORETUM w Bolestraszycach - to pikne ogrody z unikatow rolinnoci, ktre m.in. zwiedzaymy podczas wycieczki zorganizowanej przez nasz Pani Prezes - Grayn Rkas. Nastpnym obiektem bya "pereka renesansu" - Zamek w Krasiczynie - wspaniale odrestaurowany, o ciekawej i burzliwej historii. Pan przewodnik bardzo interesujco i barwnie opowiada nam t histori, tak,e czuymy ducha tamtych czasw. Przemyl i okolice to cel naszej wycieczki - i to wanie w drugim dniu zwiedzaymy to miasto, po ktrym oprowadza nas "Wojak Szwejk" zdradzajc tajemnice 1000-letniego miasta, ongi warownego grodu.

Więcej…

marsz_amazonek_2014110?PIERwSI w Sandomierzu? ? pod takim hasem w dniu 18 padziernika br., na sandomierskim Rynku Starego Miasta po raz pierwszy odby si marsz promujcy profilaktyczne badania mammograficzne, zorganizowany przez sandomiersk fili witokrzyskiego Klubu ?Amazonki? oraz Urzd Miejski w Sandomierzu w ramach padziernikowych obchodw Midzynarodowego Miesica Walki z Rakiem Piersi. Zgodnie z zaoeniami organizatorw, inicjatywa zorganizowania w Sandomierzu tego typu marszu miaa na celu przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat raka piersi, solidaryzowanie si ze wszystkimi chorymi na ten rodzaj nowotworu oraz zachcanie kobiet do korzystania z bada profilaktycznych.

Więcej…

IMG_9739Jak co roku w pierwsz sobot padziernika uczestniczylimy w Oglnopolskiej Pielgrzymce  Amazonek na Jasn Gr w Czstochowie. Bya to ju kolejna -  XVII. Wybra si tam z nami rwnie nasz opiekun duchowy - ks. Tadeusz Pawowski. Podczas Mszy w. przy otarzu polowym w ciszy i skupieniu modlilimy si o swoje zdrowie i zdrowie naszych najbliszych. Nastpnie uczestniczylimy w Drodze Krzyowej, ktra bya dla nas niebywaym przeyciem.

Więcej…

DSCN1071W dniach 23 - 25 wrzenia 2014 r. w orodku wypoczynkowym "Rysy" w Bukowinie Tatrzaskiej odbyy si  warsztaty terapeutyczne pod kierownictwem naszej Pani psycholog - Barbary Guszak. Jadc do Bukowiny, wczeniej zatrzymaymy si w Wadowicach, gdzie zwiedzaymy Muzeum Dom Rodzinny Ojca witego Jana Pawa II - mieszkanie w ktrym urodzi si i wychowywa Karol Wojtya. Dopenieniem tej czci muzeum jest nowo otwarta ekspozycja multimedialna, podczas ktrej mona zapozna si z ca drog yciow Jana Pawa II. Polecamy! Na miejscu w Bukowinie oprcz zaj terapeutycznych, korzystaymy z basenw termalnych.

Więcej…

11.09.2014 r. XX Jubileuszowa Spartakiada Amazonek

WP_000143_resizedW dniach 11 - 14 wrzenia br. nad jeziorem Malta w Poznaniu odbya si XX Oglnopolska Spartakiada Amazonek poczona z XX  Jubileuszem Federacji Stowarzysze Amazonki, w ktrej wzio udzia ok. 40 druyn z caego kraju. Nasz Klub reprezentowaa druyna zoona z trzech koleanek.Niestety podczas rozgrywek nie byo atwo, poniewa w czasie tegorocznej spartakiady wprowadzono zupenie nowe dyscypliny: kubb, pentague, piercieniwka, speedminton, bowling, ringo.Po zmaganiach w tych nietypowych konkurencjach odbya si Gala Jubileuszowa, na ktrej wrczano odznaczenia, symboliczne upominki... Prezentowano rwnie histori Federacji poczon ze wspomnieniami Amazonek. Na zakoczenie miaa miejsce uroczysta kolacja, tort jubileuszowy, a wszystko z towarzyszeniem artystw, muzykw.

Więcej…

07.06.2014 POKAŻMY RAKOWI PIERSI RÓŻOWĄ KARTKĘ

rozowa-kartkaOgólnopolski Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej to piękna sportowa inicjatywa, która nie tylko przywołuje piłkarskie emocje, ale ma ten jeden niesamowicie ważny cel : wspólną walkę o życie i zdrowie kobiet. W tym roku połączona jest z akcją społeczną: "RAZEM WYGRYWAMY Z RAKIEM PIERSI", która organizowana jest przy wsparciu 25 tys. Amazonek z całej Polski. My też włączyłyśmy się do tej akcji. W sobotę 7 czerwca podczas rozgrywek piłki nożnej juniorów, na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu rozdawałyśmy "różowe kartki "(vide poniżej) sędziom, trenerom i zawodnikom, zarówno paniom, jak i panom. Chcemy w ten sposób uświadomić wszystkich, że rak piersi to nie wyrok. Zachęcić kobiety do wykonywania badań piersi, pozwalających na wczesne wykrywanie tej choroby. Aby jeszcze przed zakończeniem piłkarskich mistrzostw świata zdecydowały się na wykonanie takich badań. Naszym celem jest też angażowanie mężczyzn w profilaktykę raka piersi i pokazanie im, że zdrowie kobiety leży również w ich rękach.

Więcej…

02.06.2014 Spotkanie z lekarką Panią Barbarą Chara

IMG_9499W dniu 02 czerwca 2014 r. w sali konferencyjnej Miejskiego Stadionu Sportowego MOSiR przy ul. Koseły 3a w Sandomierzu, odbyło się "otwarte" spotkanie z sandomierską lekarką-reumatolog Panią Barbarą Chara. Celem spotkania była prezentacja omawiająca zaktualizowane zalecenia EULARU (EUROPEAN LEAGUE AGAINST RHEUMATISM) dot. leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów (ChZS) kolanowych, biodrowych oraz rąk. Tematyka prezentacji to m.in. definicja ChZS, charakterystyka chrząstki stawowej, omówienie czynników ryzyka, objawów klinicznych oraz leczenie ChZS wg. zaktualizowanych zaleceń EULARU. Według naszych spostrzeżeń, najlepszym jednak panaceum-remedium jest PARACETAMOL.
Dziękujemy bardzo serdecznie Pani doktor za interesujący wykład.

Więcej…

31.05.2014 Pielgrzymka do Skarżyska Kamiennej

IMG_9470Kolejny raz okazało się, że "Amazonki" to dziewczyny "do tańca i do różańca." W dniu 31 maja 2014 r. już po raz 16. odwiedziłyśmy Matkę Boską Ostrobramską w Skarżysku-Kamiennej, polecając w swoich modlitwach - swoje rodziny, koleżanki i nas same. Po zakończonej mszy i odśpiewaniu Hymnu Amazonek, pojechaliśmy na obiad w trakcie którego były śpiewy i tańce. Droga powrotna upłynęła na modlitwie i śpiewie. Podczas tej pielgrzymki wzmocniłyśmy się duchowo.


Więcej…

 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.